Skip to content

22 Wortman St

Somerset, NJ 08873

Built 1867

Last Sale Date
Feb 8, 2067

Property Information

Block70
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,386
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$383,100
71%
Improvement Value:$156,600
29%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+3.8%
2024$8,060+20.9%
2023$6,665+1.2%
2022$6,586-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 7478, Page 3877

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6561, Page 3021

Property Built

Built

Year Built: 1867