Skip to content

39 Welshs La

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Jul 26, 1976

Property Information

Block70
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,520
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,600
66%
Improvement Value:$178,600
34%
Total Assessment$531,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+3.6%
2024$7,567+20.5%
2023$6,280+1.3%
2022$6,198-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500

To:

Sq Ft1,520DeedBook 1335, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1950