Skip to content

1868 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Apr 15, 1980

Property Information

Block76
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,915
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
55%
Improvement Value:$251,500
45%
Total Assessment$557,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+1.8%
2024$8,537+27.4%
2023$6,703+0.8%
2022$6,647-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft2,915DeedBook 1419, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1965