Skip to content

24 Doria Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block76
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,888
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,100
41%
Improvement Value:$469,000
59%
Total Assessment$795,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,762+0.3%
2024$11,721+1.4%
2023$11,562-3.3%
2022$11,963+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 7479, Page 1782

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,188DeedBook 6690, Page 510Recorded12/13/2013

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5736, Page 3141

Property Built

Built

Year Built: 1965