Skip to content

51 Van Doren Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block78
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5501

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,209
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
45%
Improvement Value:$394,700
55%
Total Assessment$714,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+1.0%
2024$10,622+3.1%
2023$10,302+3.4%
2022$9,964+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$627,000

To:

Sq Ft2,209DeedBook 7507, Page 1651Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2231, Page 853

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 1820, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1484, Page 311