Skip to content

53 Dahmer Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block84.01
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page55-2

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,368
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,400
60%
Improvement Value:$221,900
40%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,857+18.5%
2024$7,477+9.9%
2023$6,804-2.2%
2022$6,955-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6816, Page 1573Recorded8/24/2015

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1330, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1955