Skip to content

55 Clyde Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block88.02
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage1,404
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,700
68%
Improvement Value:$170,600
32%
Total Assessment$536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+3.6%
2024$8,486+26.9%
2023$6,689-2.5%
2022$6,863-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5405, Page 2949

Property Built

Built

Year Built: 1958