Skip to content

6 Pucillo La

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block86.04
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,900
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,200
44%
Improvement Value:$506,500
56%
Total Assessment$906,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,575+8.7%
2024$12,488+7.0%
2023$11,666-0.3%
2022$11,698+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 7115, Page 3366Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988