Skip to content

4 Laird Ter

Somerset, NJ 08873

Built 1991

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block86.05
Lot9.22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,887
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,200
42%
Improvement Value:$549,200
58%
Total Assessment$949,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,108+9.9%
2024$12,832+5.9%
2023$12,118-0.3%
2022$12,160+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,887DeedBook 6842, Page 2856Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$266,500
DeedBook 1873, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1991