Skip to content

33 Susan Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block87.03
Lot14.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,830
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,200
62%
Improvement Value:$254,200
38%
Total Assessment$676,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837+12.2%
2024$9,659+9.0%
2023$8,864+0.3%
2022$8,834+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,830DeedBook 7214, Page 2688Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6158, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1972