Skip to content

4 Gary Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1990

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block87.05
Lot4.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,420
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
53%
Improvement Value:$350,900
47%
Total Assessment$741,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,981+0.2%
2024$11,953+4.0%
2023$11,496-2.2%
2022$11,750+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 6904, Page 2068Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1805, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 1695, Page 373