Skip to content

1560 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1925

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block87.05
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,674
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,300
43%
Improvement Value:$400,900
57%
Total Assessment$702,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464+3.4%
2024$10,120+7.5%
2023$9,416+2.2%
2022$9,217+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,674DeedBook 7194, Page 1937Recorded3/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925