Skip to content

74 Veronica Ave

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$2,225,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block88.01
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage7,260
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
21%
Improvement Value:$2,200,000
79%
Total Assessment$2,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,016+5.2%
2024$48,500-0.2%
2023$48,592+1.2%
2022$48,027+18.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,225,000

To:

Sq Ft17,260DeedBook 7112, Page 1495

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 1560, Page 817