Skip to content

1323 Rt 27

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block88.02
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
Description2SBR
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage8,864
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,000
75%
Improvement Value:$282,000
25%
Total Assessment$1,110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,224-6.1%
2024$21,534-19.3%
2023$26,681-2.5%
2022$27,375-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,185,000

From:

To:

Sq Ft8,864DeedBook 7042, Page 2078Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2156, Page 326

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 1384, Page 360