Skip to content

1320 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Apr 9, 2007

Property Information

Block90
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage9,536
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
25%
Improvement Value:$450,000
75%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932+11.8%
2024$9,778-10.6%
2023$10,935-2.5%
2022$11,220-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft9,536DeedBook 6013, Page 1193

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 2336, Page 630

Property Sale

Sale
$695,000

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1687, Page 382