Skip to content

139 Churchill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Jan 6, 2056

Property Information

Block96
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,600
62%
Improvement Value:$155,600
38%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+1.9%
2024$6,491+21.5%
2023$5,341-2.5%
2022$5,480+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7649, Page 3740Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7002, Page 564Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$9,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1955