Skip to content

29 Rouser Way

Hillsborough, NJ 08844

Built 2009

Last Sale Price
$708,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block180.05
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class18
Description2SVS L 2BIG
Dwellings1
ZoningAG
Sq Footage2,978
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,300
48%
Improvement Value:$460,600
52%
Total Assessment$882,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,236+9.5%
2024$15,747+2.3%
2023$15,393-0.8%
2022$15,522+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$708,000

From: VIKRAM, SAI S. & ANITHA

To: Kasina, Sesha S & Bala J, KASINA, SESHA S & BALA J

Sq Ft2,978DeedBook 6985, Page 3570Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6266, Page 2508

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$735,126
DeedBook 6108, Page 493