Skip to content

33 Torbet Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 2008

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
Oct 28, 2008

Property Information

Block180.05
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class18
Description2SVB L 2BIG
Dwellings1
ZoningAG
Sq Footage3,010
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$423,000
47%
Improvement Value:$481,300
53%
Total Assessment$904,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,633+9.2%
2024$16,148+1.9%
2023$15,849+1.2%
2022$15,653+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$699,900

To: Subryan, Jasoda & Ramesh

Sq Ft3,010DeedBook 6172, Page 2989

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$980,168
DeedBook 6095, Page 1146