Skip to content

210 So. 19th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1915

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block117
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
ZoningS-80
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
51%
Improvement Value:$208,600
49%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,031-5.4%
2024$9,544+5.7%
2023$9,028-3.3%
2022$9,340+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6963, Page 248Recorded5/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 6017, Page 624

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5779, Page 2393

Property Built

Built

Year Built: 1915