Skip to content

226 So. 16th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1961

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block120
Lot46
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
48%
Improvement Value:$246,100
52%
Total Assessment$476,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,062+0.8%
2024$9,986+4.8%
2023$9,530+1.4%
2022$9,397+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$690,000

To: Santos, Lana Vieira & Miguez, L

Sq Ft2,156DeedBook 7649, Page 3705Recorded11/12/2025

Property Sale

SaleMulti
$185,000

To: Santos, Lana Vieira & Miguez, L

DeedBook 2163, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1961