Skip to content

1615 W. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block120
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 SF 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
50%
Improvement Value:$207,200
50%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+3.6%
2024$8,438+5.5%
2023$7,999+0.6%
2022$7,951+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$184,000

To:

Sq Ft1,691DeedBook 5190, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1940