Skip to content

26 Dakota St.

Manville, NJ 08835

Built 1930

Last Sale Price
$164,500
Last Sale Date
Jul 19, 2000

Property Information

Block87
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
26%
Improvement Value:$264,900
74%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+1.7%
2024$7,279-2.1%
2023$7,434-1.3%
2022$7,532+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,500

To:

Sq Ft1,700DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1930