Skip to content

239 So. 16th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1900

Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block121
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage648
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
65%
Improvement Value:$120,700
35%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+0.0%
2024$7,133+9.7%
2023$6,499+3.0%
2022$6,307+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 6554, Page 2274

Property Built

Built

Year Built: 1900