Skip to content

232 So. 15th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block121
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,500
64%
Improvement Value:$126,300
36%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084-3.7%
2024$7,354+9.0%
2023$6,749+4.2%
2022$6,476+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955