Skip to content

215 So. 15th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1978

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block122
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CGA
Dwellings2
ZoningS-80
Sq Footage3,276
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
44%
Improvement Value:$293,200
56%
Total Assessment$523,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,210-1.5%
2024$11,385-4.6%
2023$11,932+0.8%
2022$11,840+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,276DeedBook 7001, Page 2267Recorded11/1/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,276DeedBook 7001, Page 2259Recorded11/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1978