Skip to content

518 Knopf St.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Aug 31, 2025

Property Information

Block12
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,528
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
34%
Improvement Value:$442,200
66%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+13.6%
2024$12,063+0.0%
2023$12,059+9.0%
2022$11,062-4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$910,000

To:

DeedBook 7640, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1955