Skip to content

6-12 So. 10th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1959

Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block103
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
35%
Improvement Value:$418,900
65%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,964+4.1%
2024$12,458-0.5%
2023$12,526-0.6%
2022$12,602+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959