Skip to content

827 Roosevelt Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1927

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block136.01
Lot25.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
53%
Improvement Value:$183,000
47%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,207+16.4%
2024$7,053+5.2%
2023$6,706+6.4%
2022$6,304+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 7526, Page 1654

Property Built

Built

Year Built: 1927