Skip to content

56 Benjamin St.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block284
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
51%
Improvement Value:$185,800
49%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782+3.7%
2024$7,503+13.7%
2023$6,600+3.0%
2022$6,405+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 7107, Page 2312Recorded3/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 6873, Page 2225Recorded5/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920