Skip to content

207 So. 11th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1930

Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block143
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
28%
Improvement Value:$221,500
72%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+16.1%
2024$5,152-10.8%
2023$5,778-1.1%
2022$5,845+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930