Skip to content

130 So. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block107
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
64%
Improvement Value:$125,000
36%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,185+4.6%
2024$6,871+10.5%
2023$6,219+3.3%
2022$6,018+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6730, Page 1500Recorded7/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920