Skip to content

62 So. Arlington St.

Manville, NJ 08835

Built 1963

Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block165
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
49%
Improvement Value:$183,500
51%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+1.5%
2024$7,354+4.7%
2023$7,026+2.8%
2022$6,833+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963