Skip to content

52 So. Arlington St.

Manville, NJ 08835

Built 1999

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block165
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
40%
Improvement Value:$285,700
60%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037-1.5%
2024$10,186+10.9%
2023$9,181+2.3%
2022$8,975-3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$400,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 7390, Page 2079Recorded10/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$167,900
DeedBook 2326, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1999