Skip to content

307 No. Main St.

Manville, NJ 08835

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 11, 1995

Property Information

Block17
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
46%
Improvement Value:$175,500
54%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730+2.0%
2024$6,599-14.6%
2023$7,730-6.1%
2022$8,231-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000

To:

DeedBook 2039, Page 84