Skip to content

10-14 So. Main St.

Manville, NJ 08835

Commercial

Last Sale Price
$1,140,750
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block84
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
23%
Improvement Value:$237,100
77%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,510+3.8%
2024$6,270-2.4%
2023$6,426-6.1%
2022$6,843-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,750

To:

DeedBook 5768, Page 1108

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 5035, Page 2705