Skip to content

829 Lincoln Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block186
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,700
58%
Improvement Value:$129,000
42%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,186+13.5%
2024$5,450-10.1%
2023$6,062+3.9%
2022$5,835+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$25,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 7427, Page 2839Recorded3/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$95,400
DeedBook 2297, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1920