Skip to content

808 Boesel Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block186
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
49%
Improvement Value:$189,900
51%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,660-1.0%
2024$7,734+5.8%
2023$7,310+2.8%
2022$7,110+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000

To:

Sq Ft1,334DeedBook 7442, Page 3090Recorded5/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$89,450
DeedBook 5991, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2203, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1956