Skip to content

110 Liberty St.

Manville, NJ 08835

Built 1945
Other Exempt

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block191
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,000
71%
Improvement Value:$76,400
29%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,950+0.3%
2024$4,935-33.1%
2023$7,381+38.2%
2022$5,341+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 7260, Page 157Recorded10/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1945