Skip to content

920 Boesel Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1959

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jun 23, 2000

Property Information

Block191
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,700
55%
Improvement Value:$144,900
45%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591-0.4%
2024$6,616-6.0%
2023$7,038+2.0%
2022$6,896+2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,900

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2301, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1959