Skip to content

834 Bound Brook Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block196
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,500
58%
Improvement Value:$187,400
42%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441-1.8%
2024$9,614+2.1%
2023$9,412-1.3%
2022$9,538+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$308,500
DeedBook 6151, Page 2639

Property Built

Built

Year Built: 1955