Skip to content

1408 W. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block96
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 B 2 CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
51%
Improvement Value:$197,000
49%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+2.7%
2024$8,169+6.1%
2023$7,697+1.8%
2022$7,558-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950