Skip to content

824 Newark Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block198
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 SB 1CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,455
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
51%
Improvement Value:$247,700
49%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582-0.5%
2024$10,633+1.6%
2023$10,462-5.1%
2022$11,025+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953