Skip to content

203 Jasinski Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1948

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block199
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,500
49%
Improvement Value:$252,000
51%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,431+2.1%
2024$10,217+1.4%
2023$10,072-4.4%
2022$10,540+23.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$478,000

To:

Sq Ft1,474DeedBook 7470, Page 2452

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 7249, Page 1000Recorded9/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5054, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1948