Skip to content

202 White Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1947

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block199
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
56%
Improvement Value:$195,900
44%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411-0.1%
2024$9,424+2.8%
2023$9,167+1.9%
2022$9,000+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$373,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 5919, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2012, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1947