Skip to content

318 Marion Pl

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 18, 2015

Property Information

Block19
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
55%
Improvement Value:$192,800
45%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918-0.7%
2024$8,981+6.1%
2023$8,469+1.8%
2022$8,320+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 6793, Page 1075

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6739, Page 3770Recorded9/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 2194, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1920