Skip to content

310 Marion Place

Manville, NJ 08835

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2011

Property Information

Block19
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
43%
Improvement Value:$301,000
57%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,266+0.2%
2024$11,239+3.9%
2023$10,817-3.5%
2022$11,210-1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995