Skip to content

815 Kennedy Blvd.

Manville, NJ 08835

Built 1925

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block203
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
55%
Improvement Value:$167,400
45%
Total Assessment$374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+2.8%
2024$7,616+8.9%
2023$6,990-1.8%
2022$7,120+0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$342,500

To:

Sq Ft1,323DeedBook 7445, Page 1759Recorded5/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 6651, Page 1662Recorded7/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5813, Page 2268

Property Built

Built

Year Built: 1925