Skip to content

78 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block287
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF 1G
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
38%
Improvement Value:$286,300
62%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,661+1.5%
2024$9,515-6.0%
2023$10,119+1.6%
2022$9,960+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 7073, Page 2481Recorded9/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920