Skip to content

611 Newark Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1951

Last Sale Date
Feb 25, 2024

Property Information

Block210
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
61%
Improvement Value:$159,500
39%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+2.4%
2024$8,385+3.8%
2023$8,076-1.8%
2022$8,222+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951