Skip to content

112 Driscoll St.

Manville, NJ 08835

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block271
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,000
59%
Improvement Value:$163,800
41%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167-3.5%
2024$8,460-7.4%
2023$9,140+26.9%
2022$7,202+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 7254, Page 2687Recorded9/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 6593, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1953